Trwa ładowanie...

Niszczy serce, mózg, słuch. Tylko smog jest od niego gorszy

 Paula Jakubasik
25.04.2024 12:47
Hałas niezwykle groźny dla zdrowia. Niszczy serce, mózg, a nawet jelita
Hałas niezwykle groźny dla zdrowia. Niszczy serce, mózg, a nawet jelita (Getty Images)

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Niestety często bagatelizujemy to zjawisko, nie myśląc, że hałas nie oddziałuje wyłącznie na ośrodek słuchu. Okazuje się, że jest cichym zabójcą, który przyczynia się do chorób serca i mózgu. Jakie są skutki hałasu?

spis treści

1. Cisza to dobro luksusowe

W dzisiejszych czasach cisza staje się coraz rzadszym luksusem, mimo że jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ekspozycja na hałas o poziomie 85 dB jest bezpieczna, pod warunkiem że nie przekracza 8 godzin w ciągu doby. Jednak już przy 95 dB bezpieczny czas zmniejsza się do 48 minut, a przy 105 dB do zaledwie 288 sekund.

Skutkiem hałasu są stres, problemy z komunikacją i ze snem, trudności z nauką i zapamiętywaniem, a nawet depresja. Jeżeli stale jesteśmy narażeni na hałas, to może to prowadzić do chorób serca, a nawet problemów z oddychaniem i jelitami.

2. Skutki hałasu

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Irytacja i pogorszenie samopoczucia są powszechnymi reakcjami na stres wywołany hałasem. Objawiają się wieloma negatywnymi uczuciami, takimi jak niepokój, niezadowolenie czy nadmierne zmęczenie.

Nadmierne natężenie dźwięków może prowadzić do uruchomienia fizjologicznych reakcji stresowych, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia. Szacuje się, że aż 22 miliony osób w Europie cierpi na chroniczną irytację wywołaną hałasem.

Hałas w nocy, nawet ten niewystarczająco głośny, by nas obudzić, może zakłócać odpoczynek i skracać ogólny czas snu. To może mieć wpływ na naszą uwagę, koncentrację, wydajność w pracy oraz ogólną jakość życia.

Niedostateczna ilość snu może prowadzić do różnych zmian w metabolizmie, zaburzeń pamięci oraz dysfunkcji naczyń krwionośnych. 6,5 miliona ludzi w Europie cierpi na przewlekłe zaburzenia snu spowodowane hałasem.

Zbyt wysokie natężenie dźwięków może też przyczynić się do przedwczesnej śmierci i rozwoju chorób przewlekłych. Zarówno jednorazowa, jak i systematyczna ekspozycja na hałas może odpowiadać za wzrost poziomu glukozy i lipidów we krwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca.

Szacuje się, że długotrwałe narażenie na hałas środowiskowy przyczynia się rocznie do 12 tys. przedwczesnych zgonów i jest odpowiedzialne za 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej na terenie Europy.

Hałas pochodzący z ruchu drogowego, kolejowego i lotniczego został uznany za trzeci największy problem zdrowotny w Europie, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza oraz biernym paleniu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze