Trwa ładowanie...

Pierwsze sygnały stwardnienia rozsianego. Wielu Polaków nawet nie wie, że choruje

Avatar placeholder
21.04.2024 15:17
Silne zmęczenie, osłabienie mięśni? To mogą być pierwsze sygnały stwardnienia rozsianego
Silne zmęczenie, osłabienie mięśni? To mogą być pierwsze sygnały stwardnienia rozsianego (Getty Images)

Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, które może pojawić się niemal w każdym okresie życia, choć najczęściej diagnozuje się je u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Dlaczego tak trudno je zdiagnozować i jakie są jego początkowe objawy?

spis treści

1. Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to neurologiczne schorzenie o złożonej naturze. Jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą demielinizacyjną centralnego systemu nerwowego, charakteryzującą się uszkodzeniem osłonki mielinowej neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Ta demielinizacja prowadzi do zakłócenia przewodnictwa nerwowego, manifestując się różnorodnymi objawami neurologicznymi, które zależą od lokalizacji i rozmiaru zmian.

W efekcie, osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane mogą doświadczać szerokiego zakresu objawów, zależnych od tego, które części mózgu lub rdzenia kręgowego są dotknięte. Co więcej, choroba ma charakter przewlekły i może mieć różne przebiegi – u niektórych osób objawy pojawiają się nagle i mogą się nasilać, podczas gdy u innych mogą występować okresy zaostrzeń i remisji.

2. Pierwsze symptomy i diagnostyka

Zobacz film: "Dotyka 1 proc. mężczyzn. 63-latek takiej diagnozy się nie spodziewał"

Objawy stwardnienia rozsianego są zmienne, subiektywne i różnorodne. Mogą też być mylące, ponieważ przypominają symptomy innych schorzeń. Do objawów należą m.in.:

  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • parestezje (np. mrowienie czy drętwienie),
  • ataksja (problemy z koordynacją ruchów),
  • wrażenie wirowania (może być określane jako zawroty głowy),
  • podwójne widzenie,
  • różnorodne problemy z pęcherzem moczowym,
  • osłabienie mięśni lub nawet paraliż,
  • nadmiernie intensywne zmęczenie, które nie mija nawet po długim odpoczynku.

Diagnostyka stwardnienia rozsianego jest skomplikowana, ponieważ nie istnieje jedno konkretne badanie, które mogłoby potwierdzić obecność choroby – kluczowe jest dokładne przeanalizowanie historii medycznej oraz obserwacja symptomów.

3. Perspektywy dla pacjentów

Choć różnorodność symptomów sprawia, że diagnoza nie jest prosta, to wiedza na temat charakterystycznych objawów może przyczynić się do szybszego rozpoczęcia terapii. To z kolei istotne, bo aż 90 proc. osób, u których choroba została zdiagnozowana w wieku 20 lat, ma szansę dożyć co najmniej 70. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze