Trwa ładowanie...

Znaki, że cholesterol przekroczył normę. Alarmujące są dwa objawy

 Paula Jakubasik
18.05.2024 09:54
Ciągłe zmęczenie jest jednym z objawów wysokiego cholesterolu
Ciągłe zmęczenie jest jednym z objawów wysokiego cholesterolu (Getty Images)

Wysoki poziom cholesterolu jest często nazywany "cichym zabójcą", ponieważ nie wywołuje bólu ani innych wyraźnych symptomów, z tego względu można go wykryć jedynie poprzez regularne badania. Istnieją jednak dwa objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój.

spis treści

1. Ból nóg i osłabienie

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Badanie krwi pozwala ocenić, czy poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, ale czasami organizm sam daje znać, że dzieje się coś złego. Jednym z takich sygnałów może być przewlekłe zmęczenie. Niestety często ten objaw jest bagatelizowany, można go też pomylić, np. z przepracowaniem.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Kolejnym symptomem, który może świadczyć o nieprawidłowym poziomie cholesterolu jest ból nóg, choć wiele osób uznaje go za sygnał zbyt dużej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Nadmiar cholesterolu zakłóca przepływ krwi w kończynach dolnych, co może prowadzić do tego typu dolegliwości. Dodatkowo skóra na kończynach dolnych może przybierać bladą lub siną barwę.

2. Pozostałe objawy

Innymi objawami zbyt wysokiego cholesterolu są problemy z pamięcią i koncentracją. Powodem do niepokoju jest też pojawienie się żółtych zgrubień na skórze, zwanych ksantelazmami, które mogą występować pod piersiami, w zgięciach łokci, na powiekach i innych miejscach.

Mogą również pojawić się guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa. Dodatkowo niektóre objawy można zaobserwować w oczach, takie jak obwódka starcza oka, czyli jasnoszary lub białawy łuk bądź otoczka wokół tęczówki, a także pogorszenie widzenia, plamy lub mroczki przed oczami.

Osoby, u których występują czynniki ryzyka wysokiego stężenia cholesterolu powinny być szczególnie ostrożne. Należą do nich niski poziom aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze, choroby wątroby, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, wiek powyżej 30 lat, nadwaga i otyłość.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze