Trwa ładowanie...

Żółtaczka pokarmowa – przyczyny, objawy, leczenie

Żółtaczka pokarmowa  może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci
Żółtaczka pokarmowa może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci (123rf.com)

Żółtaczka pokarmowa, czyli wirusowe zapalenie typu A to choroba, która może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Rocznie dochodzi do ponad 1 miliona zachorowań. Jak można się zarazić żółtaczką pokarmową oraz jakie są jej objawy?

spis treści

1. Żółtaczka pokarmowa – charakterystyka

Wirus żółtaczki pokarmowej za sprawą niewielkich rozmiarów bez problemów przenika przez układ pokarmowy do wątroby. Namnaża się on w cytoplazmie komórek wątrobowych, co zaburza funkcjonowanie wątroby. Najczęstsze zarażenia wirusem wiązane są głównie z krajami Azji oraz Afryki, ale zachorowania w Europie zdarzają się coraz częściej. Chorobie można zapobiec poprzez prawidłowe przestrzeganie zasad higieny.

Na żółtaczkę pokarmową najczęściej chorują dzieci. U młodych ludzi choroba zazwyczaj przebiega łagodnie, a nawet bezobjawowo. U dorosłych przebiega ciężej. Zarażeniom wśród dzieci sprzyjają duże skupiska osób np. przedszkola lub żłobki. Żółtaczka pokarmowa często nazywana jest chorobą brudnych rąk. Do zarażeń wirusem często dochodzi np. poprzez przygotowanie jedzenia brudnymi rękami.

2. Żółtaczka pokarmowa – jak można się zarazić?

Zobacz film: "Prastary wirus. Czai się w naszych genach powodując uzależnienia"

W większości przypadków do zakażenia dochodzi w wyniku:

  • Spożycia skażonej wirusem wody;
  • Spożycia żywności mytej w skażonej wodzie lub jedzenia brudnymi rękami;
  • Kontakty seksualne (bez zapezpieczeń);
  • Kontakt z osobą zarażoną;
  • Zarażenie poprzez krew.

Na chorobę zapadają najczęściej osoby pracujące na oczyszczalniach ścieków, pracownicy przedszkoli i żłobków lub osoby pracujące w wojsku i służbie zdrowia.

3. Żółtaczka pokarmowa – objawy

Okres wylęgania wirusa trwa około miesiąca. W tym czasie nie daje on żadnych objawów. Objawy zakażenia często można pomylić z zatruciem pokarmowym. Do objawów żółtaczki pokarmowej można zaliczyć:

4. Żółtaczka pokarmowe – zapobieganie

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniom jest wykonanie szczepienia ochronnego. Powstałe po szczepieniu przeciwciała mogą chronić organizm nawet przez całe życie. Szczepienia szczególnie zaleca się osobom pracującym przy nieczystościach i odpadach. W uniknięciu zarażenia mogą pomóc następujące zasady:

  • Przestrzeganie zasad higieny;
  • Picie wody butelkowanej lub przygotowanej w krajach wysokiego ryzyka zarażeniem WZW A;
  • Ochrona jedzenia przed owadami;
  • Spożywanie posiłków po obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie).

5. Żółtaczka pokarmowa – diagnoza i leczenie

Chorobę diagnozuje się za pomocą badań krwi. W przypadku zakażenia u chorego stwierdza się zwiększoną aktywność aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej, a także wyższe stężenie bilirubiny.

Na leczenie żółtaczki pokarmowej nie ma w pełni skutecznego sposobu. Choroba zazwyczaj mija sama. Chorym zaleca się unikanie aktywności fizycznej i odpowiednie nawadnianie organizmu. Czasami żółtaczka pokarmowa może wiązać się z różnego rodzaju powikłaniami. Możemy do nich zaliczyć: nadostre zapalenie wątroby, anemię aplastyczną lub cholestazę. Powikłania zdarzają się rzadko, lecz są grożne i mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze