Trwa ładowanie...

Premier Fico w szpitalu. Ekspert analizuje rokowania po postrzale

Avatar placeholder
17.05.2024 14:33
Ekspert analizuje rokowania ran postrzałowych: "Istotna jest ilość i tempo ubytku krwi"
Ekspert analizuje rokowania ran postrzałowych: "Istotna jest ilość i tempo ubytku krwi" (East News)

Postrzelony premier Robert Fico w dalszym ciągu jest w poważnym stanie i przebywa w szpitalu. Ekspert ocenia, co stanowi najważniejszy czynnik w ocenie rokowań po ranach postrzałowych, a także wyjaśnia, w jakim celu pacjentów z podobnymi obrażeniami wprowadza się często w śpiączkę farmakologiczną.

spis treści

1. Premier Słowacji postrzelony. Lekarze walczyli o jego życie

Premier Robert Fico został postrzelony przez 71-letniego zamachowca w środowe popołudnie 15 maja. Zdarzenie miało miejsce, gdy szef rządu wyszedł przywitać ludzi zgromadzonych na ulicy. Strzelający do premiera Juraj C. został natychmiast schwytany. Oficjalnie oskarżono go już o usiłowanie zabójstwa z premedytacją. Zatrzymany Słowak oddał pięć strzałów, ale dwa razy chybił, za to trzy kule ugodziły premiera w brzuch i ramię.

W wyniku zamachu polityk w ciężkim stanie trafił do szpitala w Bańskiej Bystrzycy (nie ryzykowano transportu do Bratysławy, który mógłby zająć zbyt wiele czasu). Według informacji dyrektora szpitala operacja trwała pięć godzin. W okolicach godziny 23 podano informację, że stan premiera został ustabilizowany, choć nadal jest poważny.

2. Jakie są szanse na przeżycie po postrzeleniu?

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

- Jeśli chodzi o rokowania, one zależą przede wszystkim od tego, jakie narządy zostały uszkodzone w wyniku ran postrzałowych i czy są to narządy, których urazy bezpośrednio zagrażają życiu. Można powiedzieć, że pacjent ma w tym nieszczęściu dużo szczęścia, jeśli kule trafią w kość lub poza obszar dużych naczyń i narządów istotnych takich jak mózg, serce, aorta piersiowa i brzuszna, wątroba i tętnice udowe czy biodrowe, będące odgałęzieniami aorty brzusznej - mówi dr Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.

Ekspert podkreśla, że, choć ogólny stan zdrowia pacjenta też ma wpływ na rokowania, to właśnie lokalizacja ran postrzałowych jest najważniejszym czynnikiem.

- Oczywiście bardzo istotna jest także ilość i tempo ubytku krwi, jeśli doszło do krwawienia. Stan premiera niewątpliwie musiał być ciężki, skoro strzały oddano z tak bliskiej odległości - dodaje lekarz.

Według informacji podanych przez dyrektora szpitala, w którym operowany był premier Fico, lekarze przez wiele godzin walczyli z intensywnym krwotokiem.

3. Śpiączka farmakologiczna przy ranach postrzałowych

Obecnie premier Fico jest przytomny, chociaż ma ograniczone możliwości komunikacji. Wcześniej został jednak wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, co jest częstym postępowaniem w przypadku podobnych obrażeń.

- Śpiączka farmakologiczna ma na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z samym urazem i operacją, czyli przede wszystkim uwolnienie pacjenta od silnego bólu, ale także zmniejszenie jego stresu i traumy. Dla lekarzy jest to także ułatwienie monitorowania stanu serca i płuc oraz, w razie potrzeby, możliwość szybkiego podłączenia do urządzeń medycznych, takich jak respirator - informuje dr Sutkowski.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze